Totem a Tabu: Prečo muži vtipkujú o svokrách

Autor: Boris Katrušín | 27.11.2016 o 8:35 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  775x

Zvláštnosť tohto rodinného vzťahu je známa asi všetkým. Ale prečo to tak je? Kam až siaha pôvod tohto tabu? Prečo muži vôbec na túto tému žartujú? 

Vtipy o svokrách sú jednou z ústredných tém rečníckeho humoru spolu s vtipmi o blondínach, policajtoch,lekároch a podobne.Ich primárnym cieľom je pobaviť poslucháča alebo čitateľa. V tejto krátkej eseji sa však pokúsim zájsť o čosi ďalej, a aspoň načrtnúť pôvod tohto cliché, ktoré má v západnej civilizácii dlhú tradíciu formou vtipu. To, čo sa skrýva za týmto zvláštnym pnutím medzi zaťom a svokrou je zakorenené v totemizme a má v ľudskej spoločnosti dlhú históriu. A to aj napriek tomu že pomyselný vzťah medzi nimi nevedie k incestu.

Negatívny vzťah svokry k zaťovi sa začal a zachoval až do dneška od doby, kedy sa ženy unášali (marriage by capture).Aj keď je tento únos dnes už len symbolický, môže mať za následok  pocit, ako by zať „unášal“ jej milované dievčatko. A to hlavne v období, kedy dochádza k odsťahovaniu alebo separácii. Táto„okradnutá“matka má potom tendenciu k častému navštevovaniu a kladenia rôznych príkazov, naliehaní smerom k dcére,s cieľom vyhnúť sa tomuto pomyselnému únosu, či strate kontroly. Hostilita, ktorú prežíva voči zaťovi sa však často krát neprejavuje explicitne. Žije v nevedomí.To je zapríčinené ambivalenciou (zmiešanosťou) vzťahu. Tá vzniká tak, že si matka na jednej strane praje, aby jej dcéra bola šťastná, ale súčasne sa jej musí vzdať a prenechať moc „únoscovi“ teda zaťovi. Tento konflikt protichodných emócií v extrémnych prípadoch môže spôsobovať aj psychické problémy. Ohrozená matka potom hľadá cestičky ako u manželov tráviť čas, za rôznymi zámienkami upratovania, varenia, pomáhania, aj keď momentálne pomoc nepotrebujú.Časté navštevovanie a zasahovanie do manželstva sa stáva terčom výsmechu pre mnoho „svokra vtipov“.

- Kamoško, tá moja svokra je ako denná tlač! 
- Tiež má o všetkom prehľad? 
- Ale, čo by! Tiež k nám chodí denne!

Ďalšou častou narážkou vyskytujúcou sa v téme vtipov okrem častého navštevovania sú narážky na svokrino správanie, vzhľad a starobu. Môžeme vychádzať zo Zivovho delenia vtipov, ktorý ich delí podľa zámeru humoru na :

1. uvoľnenie sociálneho napätia

2. sociálnej kritiky,

3. upevnenie skupinovej príslušnosti,

4. obrana pred strachom a úzkosťou,

5. intelektuálna hra.(ZIV, A.,1984)

V tomto ladení vtipov vidieť hneď minimálne dva z týchto zámerov úplne jasne. V prvom rade obranu pred strachom a úzkosťou. Tento „tlak“ svokra vytvára svojím správaním, vzhľadom tak, že zaťovi pripomína mnohými črtami, či maniérmi jeho ženu, avšak „...už bez pôvabov, krásy mladosti a sviežosti, ktorú si on sám na svojej žene tak veľmi cení“(Freud, S., 2015) .  Nastavuje mu zrkadlo neúprosnosti starnutia -starší obraz svojej dcéry,jeho manželky. Vtipkovaním tak muži môžu ventilovať tento strach.,,Humor slúži ako regulátor sociálneho napätia, ktoré sa často prejavuje vo sfére tabuizovaných tém.“ (GOGOVÁ, L., 2013)

-Pán doktor, každú noc sa mi sníva strašný sen. Idem po ulici a vidím svoju svokru, ako vedie na vôdzke krokodíla. A ešte teraz sa trasiem od strachu, keď vidím tie žlté oči, zelenkavú kožu s bradavicami a ohromné zubále, ktoré ma chcú roztrhať. 
-Doktor zvolá: 
Strašné, veď aj ja som sa teraz zľakol!!! 
To ešte nič nie je, pán doktor, teraz vám opíšem toho krokodíla!

Ďalším dôvodom takéhoto vtipkovania u mužov, môže byť stotožnenie sa s nadobudnutou rolou manžela. „Náš smiech je vždy smiechom nejakej skupiny.“(BERGSON,1993, s. 17).Tento fenomén upevňovania skupinovej príslušnosti sa potom realizuje v mužskej spoločnosti, kde títo jednotlivci reprezentujúci skupinu manželov, sa bavia vymieňaním si vtipov o svokrách, alebo zdieľaním spoločných zážitkov. Takéto prostredie je potom samo pôvodcom a tvorcom vtipov o svokrách, pričom utvrdzuje zúčastnených v roli spoločensky zažitým správaním.Sú viditeľné na začiatku vtipu, ktorý opisuje kde sa dej odohráva napríklad:

  • Stretnú sa po dlhej dobre dvaja spolužiaci...
  • Traja muži si sťažujú, aké majú ukecané svokry. Prvý hovorí....

Na treťom príklade vtipkovania, ktorý je azda najbežnejší je témou smrť alebo zabitie svorky. Tieto žarty sú krásnym príkladom, kde môžu muži v predstavách ventilovať, na jednej strane strach a úzkosť tým, že pomyselne zabijú svokru alebo fantazírujú o jej smrti. A súčasne prejaviť agresiu (vypovedať vtip), ktorá je v mužskej spoločnosti stále prítomná a rešpektovaná. Potvrdiť si svoju mužnosť, upevniť svoju skupinovú príslušnosť, ventilovať úzkosť a strach  týmto prijateľným vtipným spôsobom. Vďaka za to!

Zať vyhadzuje svokru z balkóna a pritom jej hovorí: 
- Leť Ty striga! Iný by ťa zabil, ale ja ťa púšťam na slobodu!

Otázka: Možno uterákom zabiť svokru? 
Odpoveď: Možno. Keď je v ňom žehlička.

V iných kultúrach sa tento vzťah zabezpečil bizarnými,prísnymi a podrobnými pravidlami ako sa k sebe svokra a zať správajú. Na Banksových ostrovoch si muž stále dáva pozor, aby sa blízko svokry ani nepohyboval. Ak sa náhodou stretnú, svokra je nútená ustúpiť a odvrátiť sa k nemu chrbtom alebo tak musí urobiť on. V inej časti Banksový ostrovov sa muž neopováži prejsť po brehu kadiaľ prešla svokra, až kým príliv jej stopy nezahladí.

Takýchto prípadov v cudzích kultúrach nájdeme nespočet nezávisle od geografickej polohy. Na Šalamúnových ostrovoch, opačnom konci sveta, muž po svadbe nesmie svokru ani zočiť ani s ňou hovoriť. Keď sa s ňou stretne zuteká aby sa skryl. U Zulukafrov si mrav zasa vyžaduje, aby sa muž za svoju svokru hanbil a všemožne sa jej vyhýbal. ( FREUD. S. 2010.)

Táto esej je len zlomkom nazbieraných informácií o tomto, pre nás západniarov komickom vzťahu svokry a zaťa. Ako sme mohli vidieť jeho zvlášnosť je akýmsi kultúrnym univerzalizmom zakorenenom v pradávom tabu. Rôzne spoločnosti sa s ním vyrovnávajú rôzne. Našťastie sa západná civilizácia s týmto vzťahom vysporiadala veľmi sofistikovane,  kultivovane a s úsmevom na perách, aj keď z istého hľadiska desivo. Tak buďme však radi za vtip a za to že sa pred svojimi svokrami nemusíme neprakticky skrývať.(Hoci nás to k tomu niekedy ťahá) MIER!

Autor: Boris Katrušín

 

BERGSON, H.: Smích. Praha, Naše Vojsko 1993. 91 s.

FREUD, S., 2015, Totem a Tabu, Bratislava: Európa, 2015., 168s. ISBN: 978-80-89666-16-4.

GOGOVÁ, L.,Sociálne funkcie humoru, Jazyk a kultúra. ISSN 1338-1148, 2013., č. 15. Dostupné na: http://www.ff.unipo.sk/jak/16_2013/gogova.pdf.

TRUNGELOÁ, N., © Naia-Art, nataliatrungelova@gmail.com - Autor obrázku.

ZIV, A.: Personality and sense of humor. New York, Springer Pub. Co. 1984. 189 s.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?